Uzmandan Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Kredi kartları birçok banka tarafından müşterilerine harcamalarında yardımcı olamk adına veren bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bilinçli kullanıldığı ve ödeme zorluğu yaratacak harcamalardan kaçınıldığı takdirde son derece faydalı olan kredi kartları zaman zaman sorunlar da yaratabilmektedir. Müşterilerin kart borçlarını ödeyemedikleri durumlarda bankalar ile temasa geçerek borçlarının daha uzun vadelerde taksitlendirilmesini yani yapılandırılmasını isteme hakları bulunmaktadır. Kişiler bankaların hesaplayacakları dönem borcunu ödememeleri halinde farklı yaptırımlar ile karşılaşabilmektedir. Bu sebeple ödenemeyeceği anlaşılan borçlar için bankalar ile önceden iletişim kurmak yapılandırma isteminin olumlu sonuçlanması noktasında önemli rol oynamaktadır.

Kimler Kredi Kartı Borçlarını Yapılandırabilir?

Kredi kartı borcu olan kişiler, toplam borçları değerlendirilerek yapılandırma sürecine alınmaktadır. Halihazırda işini kaybetmiş ya da gelir seviyesi düşmüş olan kişiler bunu belgeledikleri durumlarda bankalar da kredi kartı borcu yapılandırması noktasında kolaylık gösterebilmektedir. Yapılandırma talebinde bulunan kişiler, toplam borçlarının değerlendirilmesinin ardından, sahip oldukları gelir düzeyi ile bunu ödeyebilecekleri minimum süre tutarında yapılandırma talep edebilmektedir. Bankalar kişilerin aylık gelirlerinin 1/3’ünden fazlasını kredi kartı borcu ödemesinde kullanılabilir olarak görememekte ve bundan fazlasını yapılandırma taksit tutarı olarak belirleyememektedir.

Kredi Kartı Borçları En Fazla Ne Kadar Yapılandırılabilir?

Bankalar müşterilerine kredi kartı borçları için 72 aylık bir yapılandırma süreci uygulama imkanına sahiptir. Ancak bu durum sadece borçlu kişilerin talepleri doğrultusunda belirlenmeyen ve bankann da inisiyatifinin bulunduğu bir durumdur ve her başvuru yapan kişi için yapılandırma süreleri 72 ay olmayabilmektedir.
Kredi Kartı Borcu Yapılandırıldıktan Sonra Kart Kullanımına Devam Etmek Mümkün Müdür?
Borç yapılandırılması talep edilmesi halinde, bankalar kişilerin krdi kartı kullanımlarını durdurmaktadır. Bu sebeple kişiler yapılandırma talep etmeleri durumunda kart kullanmaya devam edemeyeceklerini bilmelidir. Belirlenen yapılandırma süresi dahilinde, borçların tamamının ve büyük bir kısmının ödenmesi söz konusu olduğunda ise kişiler yeniden kredi kartı başvurusu talebinde bulunabilmektedir. Bu durum sahip olunan bütün kredi kartları için geçerlidir ve bir bankaya ait kredi kartı borcunun yapılandırılması talebi olması durumunda diğer bankalardan verile kredi kartlarının kullanımı da otomatik olarak sonlandırılmaktadır. Kişiler bu durumlarda diğer bankalar ile iletişime geçerek borçlarının halihazırda kullandıkları ve yapılandırma talebinde bulundukları kart borcuna eklenmesini istemek durumundadır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılmazsa Ne Olur?

Kredi kartı borcunun yapılandırılması halinde, uzun vadede borcu ödeyerek olumsuz sonuçlardan ve problemlerden kaçınmak mümkündür. Ancak yapılandırma yapma imkanları dahi bulunmaması durumunda bankaların yaptırımlar uygulamaya başlaması söz konusu olmaktadır. Borçlar hakkında yasal takibin başlatılması bu adımlar arasında birinci basamağı teşkil etmektedir. Bankalar, alacaklarını kişilerden tahsil edemediği durumlarda, borcu, ilgili hukuki kurumları kullanarak icra daire ve merkezlerine iletmektedir. Bu durumda ise kişilere belirli bir ödeme süresi daha sunulması söz konusu olur. Bu süreçte icra dairesi ve bağlı bulunduğu mahkemeden resmi olarak yapılandırma talep etmek mümkündür. Yapılandırma imkanından haberi olmadığı için borçları yasal takibe girmiş kişiler bu noktada yapılandırma talep ederek bir sonraki adım olan haciz işleminden kaçınabilmektedir. Ancak standart yapılandırma işlemine benzer olarak burada da bankalar genel borç tutarını ve belirli kriterleri dikkate almakta ve her zaman yapılandırma taleplerine olumlu cevaplar vermemektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı borçlarını yasal süreç başlamadan ve ödeme yapılamayacağının anlaşıldığı noktada bankalar ile iletişime geçerek yapılandırma talebinde bulunan kişiler için kara listeye girme durumu söz konusu olmamaktadır. Ödemelerin belirlenen yapılandırma süreç ve programı dahilinde yapılması durumunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamakta ve kredi notu da bu durumdan minimal seviyede etkilenmektedir.

VE SONUÇ BURAYI DİKKATLE OKUYUNUZ UZMANINDAN ANLATIM

Mesela 10.000 TL bir kredi kartımız var, işlerimiz bozuldu, durumlarımız ters gitti. Kart borcumuzu 2 ay ödeyemez hale geldik

1.Adım : Banka müşteri hizmetlerini arayarak kart borcunuzu yaşadığınız sıkıntıdan dolayı ödemeyeceğinizi belirterek size uygun bir taksitlendirme yapmasını rica ediniz. Örneğin banka kartınızı kendi bünyesinde 36 aya kadar bölmektedir.  10.000 kart borcunuz 36 aya kadar vadeye bölebilir küçük taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Borcunuzu ödediğiniz durum da kart limitiniz düşürülerek tekrar kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

2.Adım : 3 ay kredi kartınızı ödeyemez duruma geldiniz. İcralık avukatlık olmadan önce banka tekrar sizi arar buraya dikkat ediniz avukatlık olmadan kredi kartınızı banka ile anlaşarak taksitlendiriniz. Kart limitine göre 36 yüksek limitli kart borçlarına  48 aya kadar vade yapmaktadırlar. Burada ki kısımda findeks notunuz geçici olarak bozulmaktadır. Yapılandırdığınız borcu düzgün ödemeniz halinde tekrar kredi kartı kullanabilir hale geliyorsunuz.

En önemli nokta avukatlık ve icralık olmayın bu durum da yüksek dosya masrafları ve ödemeleri ile karşılaşma durumunuz oluşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir