Ticari Kredi Kartı Nedir Nasıl Alınır

Ticari kredi kartları, kişilere verilen kredi kartlarından farklı olarak işletme sahiplerine verilen kredi kartlarıdır. Bu hizmet, kredi kartı hizmetine benzer olarak birçok banka tarafından sağlanabilmektedir. Standart kredi kartı kullanımından en büyük farkı ticari kredi kartlarının limitlerinin çok daha yüksek olabilmesidir. Limit belirlemede kullanılan faktör, işletmenin halihazırda elde etme imkanı sunduğu gelir seviyesidir. Ticari kredi kartları, işletmelerin maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına kullanabilecekleri küçük çaplı kredileri, anlık olarak almalarını sağlayabilmektedir. Bunun yanında ticari kredi kartları, iş yerlerindeki çalışanlar adına yapılacak harcamalara da imkan vermeleri ile normal kredi kartlarından ayrılmaktadır. Ticari kredi kartları, işletmelerin kullandığı araçlaran yakıt alımı, ofis tipi işletmeler için genel kullanım malzemeleri alımı gibi harcamalarda kullanabilmeleri ile kişisel kredi kartı tiplerinden daha avantajlı olabilmektedir.
Kimler Ticari Kredi Kartı Alabilmektedir?
Ticari kredi kartı başvurusu yapabilmek için kişilerin işletmelerinin halihazırda bir banka müşterisi olması gerekmektedir. Kimi bankalar, müşterilerini KOBİ programlarına almakta ve bu program içerisinde yer alan müşterilerine ticari kredi kartlarını kolaylıkla verebilmektedir. Ticari hesabı bulunmayan kişiler ise işletmelerine ait imza sirküsü, vergi levhası, hizmet verilen sektörün ticari odasına kayıt belgeleri ile başvuru yapmaları halinde kolaylıkla ticari banka hesapları açtırabilmektedir. Bunun ardından işletme sahipleri, kendi adlarına çıkaracakları bu kredi kartlarının linitlendirilmesi için sundukları evraklar üzerinden değerlendirilmektedir.
Ticari Kredi Kartlarının Limitleri Ne Kadar?
Kişisel kredi kartlarında belirlenen limitler daha önce kredii kartı kullanmış olmak gibi faktörlere ve gelir seviyesine bağlı olarak değişirken, ticari kredi kartları için ise işletmenin elde ettiği gelir miktarı limit belirlenmesinde dikkate alınan esas noktadır. Ticari kredi kartı alabilmek için gösterilecek gelirlerin belirli bir süre boyunca ortalaması alınmakta ve kart limitleri de belirlenen bu ortalama gelir seviyesine göre belirlenmektedir. Bankalar, zaman içerisinde gelirlerin artması halinde ya da belirli bir kullanım süresinin aşıldığı durumlarda daha yüksek limitleri de ticari kredi kartı sahiplerine sunabilmektedir.
Ticari Kredi Kartlarının Kullanım Ücretleri Var Mıdır?
Klasik kredi kartlarına benzer şekilde ticari kredi kartları da yılın 6 aylık periyodları çerçevesinde ücretlendirilmektedir. Kullanım ücretleri kişisel kredi kartlarına göre daha yüksek olsa da bu kartlar ile iş yerlerine özellikle yüklü miktarlarda harcama yapan kişiler için puan biriktirmek gibi imkanlar da değerlendirildiğinde bu kullanım ücreti farkı önemsiz kalmaktadır. Bankalar, normal kredi kartlarına benzer olarak bir hesap kesim tarihi belirlemekte ve bu tarihte işletme sahibine ait ticari kredi kartının dönemlik borcunu hesap etmektedir.
Ticari Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
İşletme ve ticarethanelerin masrafları, kişisel masraf ve giderlere oranla çok daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple birinci avantaj olarak ticari kredi kartlarının limitlerinin daha yüksek olması gösterilebilir. Bunun yanında ticari kredi kartları da bireysel kartların birçoğunda yer alan bonus ve puan kazanma gibi özelliklere sahiptir. Yüksek tutarlardaki harcamaların bu kartlar üzerinden yapılması daha çok puan kazanılması imkanı vermekte ve bu puanların başka harcamalarda kullanılabilmesi de son derece kolay ve mümkün olmaktadır. Ticari kredi kartı sahiplerinin bir diğer avantajı da yüksek miktarlarda harcamayı ticari kredi kartlarından yapmaları halinde, banka ile iletişime geçerek bu harcamaya ait ödemenin zamana yayılmasını isteyebilmeleridir. Böylelikle ekstra taksitlendirmeler yapılabilmekte ve işletmenin ekonomik durumu gözetilerek ödemeler kolaylıkla yapılabilmektedir. Ticari kredi kartı sahipleri bankaların dönem dönem düzenlediği özel kampanyaları kullanarak belirli alanlarda yapacakları harcamalar için ekstra puan kazanma olanağına da sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir