Peşinatsız Araba Kredisi Nasıl Alınır

Peşinatsız Araç Kredisi Nasıl Alınır?
Konut kredilerinde olduğu gibi, araç kredilerinde de belli oranlarda peşinat alınmaktadır. Alacağınız aracın değeri, bankanın yetkili eksperleri tarafından tespit edildikten sonra %70- %75 oranında kredi verilmektedir. Bu nedenle kredi kullanan kişilerin, %25- %30 oranında ek bir ödeme yapması gerekiyor bankaya. Çeşitli yöntemleri deneyerek ya da %100 oranında peşinatsız araç kredisi veren bankaları kullanarak kredi alabiliyorsunuz. Peşinatsız kredi almak, birikimi olmayan kişiler ve ek ödeme yapmadan aracın tüm değeri için kredi başvurusunda bulunmak isteyenler için %100 araç kredisi almak daha cazip gelecektir. Bu arada, belirtmek gerekir ki alacağınız aracın değerine göre bankanın size vereceği yüzdelik dilimde değişecektir. Eğer aracın değeri 50 bin TL ve üzeri ise genellikle %70 oranında kredi imkanı sunulmaktadır.

Peşinatsız Araç Kredisi Veren Bankalar
Günümüzde birçok banka, konut kredisine oranla daha kolay şekilde peşinatsız araç kredisi vermektedir. Sıfır km ve ikinci el araç kredileri için bankalara göre farklı olanaklar bulunuyor. TEB, Ziraat Bankası, Akbank, ING Bank, QNB Finansbank, Garanti Bankası ve İş Bankası gibi bankalar taşıt kredileri konusunda çeşitli opsiyonlara sahiptir. Taşıt kredileri için bankaların bazı şartları oluyor. Ortalama olarak en fazla 5 yaşında olan araçlar için kredi verilebiliyor. Tabii bu bankaya göre artıp azalabilir de. Vade sayısı da ortalama olarak 48 ay gibi farklı vadeler de olabiliyor. Başvurularınızı doğrudan şubede yapabileceğiniz gibi çağrı merkezlerini ya da web siteleri kullanarak da yapabiliyorsunuz. Eğer gerekli görülürse, ek teminat ile taşıt kredinizi peşinatsız hale getirebilirsiniz. Dönemsel olarak bankaların güncel kampanyaları da olmaktadır, bunları da web siteleri ya da mobil uygulama üzerinden sıklıkla takip edebilirsiniz.
Peşinatsız Taşıt Kredisi Alma Şartları ve Özellikleri
Peşinatsız taşıt kredileri için kredi notunuzun iyi derecede olması önemlidir. Bu nedenle, öncesinde bankanız aracılığıyla ya da Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sabit bir gelire de sahip olmanız gerekiyor. Bunun için banka sizden maaş bordrosu ya da benzer gelir belgesi talep etmektedir. Aracınız, banka tarafından kredi başvurunuzun onaylanması durumunda, banka tarafından ipotek altına alınacaktır. Eğer gerekli görülürse, ek teminat olması açısından başka bir kayıtlı mal belgesi ya da kefil talep edilebiliyor. Başvuru belgeleri içerisinde, nüfus cüzdanı, gelir durumu belgesi/ maaş bordrosu ve eğer araç 2. el ise, Motorlu Araç Tescil ve Trafik belgesi örneği de istenebilmektedir. Öncesinde kredi notunuzu öğrenmeniz de gerekenler arasında. Eğer düşük bir kredi puanınız varsa bir süre bekleyip yükselttikten sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Peşinatsız Araç Kredisi Hesaplama
48 ay vade ile verilen taşıt kredilerinin faiz oranları bankalara ve seçmiş olduğunuz vade sayısına göre değişecektir. Buna göre de yıllık maliyet oranları değişebiliyor. Aracın değerine göre alacağınız ödenek ve vade sayısına göre aylık ödeme oranınızı hesaplayabilirsiniz. Vade sayısı artıkça, faiz oranlarının düştüğünü de belirtelim. Hesaplama yapmak için başvuru aşamasında yetkili kişilerden faydalanabileceğiniz gibi, bankaların web sitelerinde yer alan hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca, aracın ikinci el ya da sıfır km olmasına göre de faiz oranları etkilenebiliyor. Ek olarak aracın model ve markası da önemli. Ortalama verileri esas alırsak, 50 bin TL’lik bir kredi için aylık faiz oranının %1,49 olduğunu ve 48 ay vade kullanıldığını düşünürsek aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 1,560 TL olacaktır. Faiz oranlarının sabit veya değişken şekilde olması da sizin tercihinize göre ödeme miktarına yansıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir