Kredi Kartı Borcuna Hapis Cezası Bilgilendirme

Kredi Kartı Borcuna Hapis Var Mı?
Kredi kartı kullanımı gerek sağladığı avantajlar gerekse de bankaların müşteri çekebilmek adına birçok fırsatı sunmasıyla günden güne artmaktadır. Kredi kartları nakit para taşımama, yüksek meblağlı alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunması, kullandıkça bonus paralar birikmesi, anlaşmalı olunan mağazalardan indirimli alışveriş imkanı gibi birçok avantajı kullanıcılarına sunmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi kartı verirken, kredi kartı talep eden kişinin kredi notunu temel alırlar. Daha önceki dönemlerde borçlarını düzenli olarak ödeyen kişiler daha kolay kredi kartı alabilmektedir. Borçlarını düzenli ödememiş olan ya da borçları nedeniyle haklarında yasal takip başlatılmış olan kişiler kredi kartı alamazlar.
Kredi kartı borçlarının ödenmemesi kart kullanıcıları açısından birçok problemi de yanında getirmektedir. Kredi kartları sağladıkları avantajlar ile son derece kullanışlı ve gerekli finansal araçlar olmalarının yanında, kredi kartının bilinçsizce kullanımı borçların ödenme aşamasında sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?
Kredi kartı kullanıldığı anda kişiler para ödemiyor olsalar da, ay sonunda kredi kartı hesap kesimi yapıldığında son ödeme tarihine kadar kredi kartı ile yapılan harcamaların ödenmesi yapılmak zorundadır. Bu nedenle kredi kartını aslında size verilen bir aylık bir borç ya da kredi olarak düşünebilirsiniz. Bankalar tarafından size verilen bu borç ya da kredi, kredi kartı kesim tarihinden sonra son ödeme tarihine kadar bankalara ödenmelidir.

Kredi kartı borcunuzu zamanında ödememeniz durumunda öncelikli olarak kredi notunuz düşecektir. Kredi notu düşen kişilerin kredi çekme ve kredi kartı kullanma imkanları aynı oranda azalmaktadır.Kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen kişilerin kredi kartları son ödeme tarihinden 15 gün sonra kullanıma kapatılmaktadır. Son ödeme tarihinden 90 gün sonrasına kadar borçlarını ödemeyen kişiler için ise bankalar yasal takip başlatma hakkını elde ederler. Haklarında borçları nedeniyle yasal takip başlatılan kişiler, en az 5 yıl boyunca bankalardan kredi çekemez ve kredi kartı kullanamazlar.

Yasal Takip Nedeniyle Hapis Yatar Mıyım?
Kredi kartı borcunu son ödeme tarihinden sonraki 90 gün içinde ödemeyen ya da banka ile borç yapılandırma anlaşması yapmayan kişiler için bankalar yasal takip başlatmaktadır. Yasal takibin başlatılması ile en az 5 yıl süresince bankalardan kredi çekemez ve kredi kartı kullanamazken, borcunuza işletilen faiz nedeniyle de borcunuz artmakta, aynı zamanda avukat, dosya ve dava masrafları da size yüklenmektedir. Yasal takip sonucu hakkınızda haciz işlemleri başlatılmaktadır.
Bankalar tarafından borçlarınızı ödememeniz nedeniyle başlatılan yasal takip sonucunda, herhangi bir hapis cezası ile karşılaşmazsınız. Yasal takip, borçlarınıza istinaden mallarınızın ya da maaşınızın haczettirilmesi ve bankaların bu sayede alacaklarını tahsil edebilmesi için yapılmaktadır. Kredi kartı borçlarınız nedeniyle hakkınızda başlatılan yasal takip sonunda herhangi bir hapis cezası almayacaksınızdır.

Hakkımda Yasal Takip Başlatılırsa Ne Yapmalıyım?
Kredi kartı borçları nedeniyle haklarında yasal takip başlatılan kişilerin yapması gereken ilk şey, banka ya da banka avukatı ile iletişime geçmektir. Banka ya da banka avukatı ile, borçlarınızın yeniden yapılandırılması adına anlaşma yapmanız gerekmektedir. Mevcut borçlarınızı ne şekilde ödeyeceğinizi bankaya beyan ederek anlaşma yoluna gidebilirsiniz.
Bu sayede kredi notunuz düşmeyecek, icra takibi başlatılmayacak ve borçlarınız da faiz ve diğer masraflar nedeniyle günden güne artmayacaktır. Yasal takip sonucu hapis cezası ile karşılaşmıyor olunsa da, maddi açıdan birçok zarar ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamalısınız.

Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak adına kredi kartı kullanımınızı gelirlerinize oranla bilinçli bir şekilde yapmalı ve kredi kartı borçlarınızı son ödeme tarihine kadar ödemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kredianinda Yorumu: Değerli ziyaretçilerimiz yazımızın özetine gelirsek eğer, malesef kredi kartı borcuna hapis cezası vardır . Avukata veya icra dairesine ödeme taahhütü vermeniz durumun da borcunuzu ödemezseniz hapis cezası almanız mümkündür. Ödeme gücünüz yoksa, sürekli avukat ve icra tarafından sık sık telefon ile aranıyorsanız onlara şu an için ödeme yapamayacağınızı söyleyin sakın ödeme yapacağım diye garanti ve belge evrak imzalamayın.  Ödeme garantisi vermediğiniz zaman size hapis cezası uygulanamaz. Ama kredi kartı borcunuzu feraha çıktığınız en kısa süre içerisinde ödeyiniz. Ödeme yaparken de sıkı bir pazarlık yapmanız size yansıtılan faizlerin yarı yarıya inmesine sebep sağlar. Kredi kartı borcundan kaçış malesef bulunmamaktadır. Mutlaka kredi kartı borcunuzu ödemelisiniz .  Kredi kartına hapis cezası almamak için tek yöntem avukata veya icra dairesine ödeme garantisi vermemektir.

Allah hepinizi en kısa sürede feraha ve refaha kavuşturması dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir