Konut Kredisi Başvurusu Hesaplama Nasıl Yapılır

Ev satın almanın, günümüzdeki en mantıklı yollarından biri konut kredisinden destek almaktır. Bankaya göre değişmekle beraber, 120 aya kadar vade ile uygun faiz miktarları üzerinden kredi alabiliyorsunuz. Geri ödemesi ise oldukça avantajlı şekillerde olabiliyor. Başvurularınızı, şubeden yapabileceğiniz gibi, mobil, web sitesi, çağrı merkezi gibi kanallar üzerinden de yapabiliyorsunuz. Başvuru öncesinde kredi notunuzu kontrol ettirmenizde de fayda var. Kredi notunuz ne kadar iyi durumdaysa, bankalar da bir o kadar düşük faizli ve vadeli kredi olanaklarını sizin için sunacaktır.

Konut Kredisi Nereden Alınır?
Konut kredileri, şartları ve sağladığı imkanlar bakımından değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bankalar arasında bir tercih yapmak ilk işiniz olmalı. QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi ve İş Bankası konut kredisi bakımından ön planda olan bankalar arasındadır. Faiz oranları ve vade sayıları da bu nedenle farklılık gösterebiliyor. Başvurularınız için seçmiş olduğunuz bankanın resmi web sitesini kullanabilirsiniz. Krediler sekmesinin içerisinde yer alan konut kredisi butonuna tıklarsanız gerekli ayrıntıları görebilirsiniz. Aynı seçenek mobil versiyonları için de geçerli. Bunun haricinde şube ile ATM’den de başvuru yapabiliyorsunuz. Ziraat Bankası gibi bazı bankalar ATM üzerinden de başvuru yapabilme olanağı tanımaktadır. Şubeden başvurularda ise gerekli evraklarla beraber direkt görevliye durumunuzu bildirmeniz yeterlidir. Ek olarak, müşteri hizmetleri servisini arayarak da kaydınızın oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

İnternetten Konut Kredisi Başvurusu
Başvurunuzu yapabilmek için Ziraat Bankası, Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank gibi bankalar arasında tercih yapıp, kullandığınız bankanın web sitesine girmeniz yeterlidir. Burada bireysel krediler alanında bankanın kredi çeşitlerini ve konut kredisini göreceksiniz. Web başvurularında hangi banka olursa olsun hemen alt kısmında yer alan alanda başvuru formu bulunmaktadır. Başvuru formunda sizden istenen bilgileri tamamladıktan sonra, iletişim bilgileriniz üzerinden size bir geri dönüş sağlanacaktır. Eğer herhangi bir ek belge lazımsa, e- mail üzerinden ya da doğrudan şubeye giderek teslim etmeniz istenecektir. Kredilerin üst limitleri bazen web versiyonlarında daha az tutulabiliyor. Bu nedenle kredi limiti sizin isteğinizi karşılamıyorsa, doğrudan şubeye giderek başvurabilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?
Hesaplama yapabilmeniz için hemen her bankada bulabileceğiniz hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bankalar arasında faiz farklılıkları olduğu için hepsi için ayrı hesap yapmanız gerekebilir. Faiz tutarları, vade sayısına göre değişse de ortalama olarak %1,16 ile %1,29 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Tabii faiz oranlarından en düşük seviyede yararlanabilmeniz için kredi puanınızın da yüksek olması gerekiyor. Yıllık maliyet oranı da buna göre değişiyor tabii ki. Ziraat Bankası üzerinden örnek vermek gerekirse; toplamda 500 bin TL değerinde bir konut kredisi kullandığınızı düşünelim. Bununla beraber 120 ay vade kullanırsanız, aylık ödemeniz gereken tutar 7,811 TL’ye tekabül edecektir. Faiz oranı ise %1,18’te sabit kalıyor. Buna göre alacağınız miktarı ve vade oranını değiştirerek geri ödemesini ve alabileceğiniz miktarı hesap edebilirsiniz. Aynı şekilde diğer bankaların web sitelerinden de bu konuda yararlanabilirsiniz. Ya da doğrudan bankayı ziyaret ederek konu ile ilgili destek talep edebilirsiniz. Her taksit miktarı ana tutar üzerinden düştüğü için, zaman geçtikçe faiz oranının azalacağını da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir