Findeks Kredi Notu Nedir Neye Göre Belirlenir

Kredi Notu Nedir, Neye Göre Belirlenir?
Kredi notu ya da puanı, bütün finansal kurumlarla olan ilişkilerinizi gösteren sayısal bir veridir. Birden fazla etkenden etkilenerek bir araya gelen 0 ile 1900 arasında bir puan ile gösterilmektedir. Bankalardan ve diğer kurumlardan alınan veriler toplanarak ortak bir havuzda biriktirilir. Bu konudaki yetkili ana kurum KKB yani Kredi Kayıt Bürosu’dur. Bankalar, müşterilerinin kredi başvuruları aşamasında bu verilerden yola çıkarak kredi verme ihtimallerini ve faiz oranları gibi imkanlarını değerlendirirler. Findeks üzerinden resmi olarak kredi notunuzu öğrenebildiğiniz gibi, bankalar ve Findeks üzerinden hizmet veren operatörler üzerinden de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Kredi puanınız düşükse, büyük ihtimalle kredi ya da kredi kartı alma oranınız azalacaktır. Bu nedenle, başvurularınızdan önce, kredi notunuzu yükseltmeye önem vermeli. Belli aralıklarla notunuzu sorgulamalısınız.

Findeks Kredi Notu Nasıl Belirlenir?
Kredi notunuzun belirlenmesi için, temel bazı unsurlar bulunuyor. Bankacılık ürün ve faaliyetlerini kullanış şekliniz, güncel hesap ve borç durumunuz, geçmiş dönemlere ait bankacılık ürün kullanımlarınız, kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğunuz bu etkenlerin içerisinde yer almaktadır. Her yeni ürün ya da hizmet başvurularınızda, bu değerlendirmelerden geçmiş olan puanınız bankanın önüne sunulur. Risk grubunuza göre banka size kredi verip vermeme olasılığı hakkında geri dönüş yapar, eğer çok riskli bir grupta değilseniz büyük ihtimalle kredi veya kredi kartı alabilirsiniz. Risk grupları, bildiğiniz üzere, 1 ile 1900 arasında değişmektedir. 1900’e ne kadar yakınsanız, o oranda kredi/ kredi kartı alma ihtimaliniz artacaktır. Hatta bazı bankalarda, kredi notuna göre faiz uygulaması da bulunuyor. Bu şekilde yüksek kredi notu olanlar daha uygun oranlı faiz opsiyonlarından yararlanabiliyor. Bu arada, kredi notunuzun oluşması için daha önce herhangi bir bireysel kredili mevduat hesabı, kredi, kredi kartı ve benzeri ürünlerden birini kullanmış olmanız gerekiyor. Aksi durumda sistemde sıfır puan olarak nitelendirilirsiniz.

Findeks Kredi Notuna Göre Risk Grupları Nedir?
Bildiğiniz üzere, kredi notu 1 ile 1900 arasında değerlerle ifade edilir. Sıfır ise nötr olarak bilinir. Herhangi bir ürün kullanmayan ya da gerçekleştirmiş olduğu bankacılık faaliyetinin üzerinden en az 5 yıl geçmiş kişiler için de sıfır puan kullanılabilir. Kredi almak için puanınızın hangi gruba ait olması gerektiği hakkında aslında net bir veri sunulamaz. Çünkü çok düşük puanlara dahi kredi veren bankalar var. Maaş bordrosu ya da gayrimenkul/ teminat bildirimi gibi durumlarla riskli gruplar dahi kredi/ kredi kartı alabiliyor. Risk gruplarından söz etmek gerekirse; 1 ile 699 arasında en riskli; 700 ile 1099 arası orta riskli; 1100 ile 1499 arası az riskli olarak biliniyor. 1500 ile 1699 arası iyi ve 1700 ile 1900 arası ise çok iyi olarak nitelendirilmektedir. Sıfır da aynı şekilde riskli sayılır ve gelir durumuna göre kredi alma ihtimali vardır.

Findeks Kredi Notunuz Yükseltmek Mümkün mü?
Kredi notunuzu artırabilmeniz için, bazı teknikler deneyebilirsiniz. Eğer kredi/ kredi kartı başvurunuz için birkaç ay bekleme imkanınız varsa, puanınızı yükseltip sonra başvurmanız daha avantajlı olacaktır. Buna göre, ilk olarak ödemelerinizi belli bir düzene oturtmalısınız. Hali hazırda kullanmış olduğunuz ürünlerin geri ödemesini en azından asgari düzeyde doğru bir periyotla ödemelisiniz. Bazı dönemlerde mümkünse, asgarisinden daha fazlasını ödemeniz daha da faydalı olur. Bunun haricinde, bankanızla görüşerek de borç yapılandırmasına gidebilirsiniz. Ek olarak, başka bankalara borcunuz varsa tek bir kredide de birleştirebilirsiniz. Böylece imajınız bankalar nezdinde biraz daha düzelecektir. Kredi notu sık sık güncel verilere göre yenilendiği için ilk 3 ayda iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir